top of page

BLIK BLIK Nevřeň 

OZVĚNY FESTIVALU
BLIK BLIK

Festival BLIK BLIK se ve svém osmém ročníku rozšířil mimo Plzeň. Ozvěny festivalu BLIK BLIK se uskutečnili 5. a 7. 4. 2024 v kaolinovém dole v Nevřeni. 

 

Obec Nevřeň se s 300 obyvateli stala zřejmě nejmenší obcí na světě, která hostila festival světla. Jako kulisy festivalu posloužíilo unikátní prostředí podzemí kaolinového dolu. Festival světla se tak netradičně uskutečníil za denního světla.

7 (1).jpg

Fotografii na vizuálu poskytl Plzeň - TURISMUS

BLIK BLIK

Návštěvníky čekalo celkem 7 uměleckých instalací na trase dlouhé 700m. V jedné ze síní, která v minulosti již posloužila i jako místo svatebního obřadu připravila plzeňská umělkyně Julie Tampierová videomapping na téma Echolokace, kterou využívají pro svou orientaci občasní obyvatelé dolu – netopýři.
Instalace Animals autora Ivo Opla, která je určena primárně pro dětského návštěvníka, umožnila na desítkách vysloužilých mobilních telefonech pozorovat a hledat oči plazů a dalších tvorů. Tzv. Velký dom mimo jiné hostil instalaci Pavla Lišky, která rozehrála světlo stovkami zrcátek.
Dalším videomapping přivedl do jedné z chodeb vodopád a řeku v různých podobách.

Návštěvníci se také mohli těšit na světelné objekty Ohmega, které oblékly stěny dolu do stínových krajek. Celkem návštěvníci zažili 2 videomappingy a dalších 5 světelných instalací. 

 

Festival BLIK BLIK Nevřeň  tak zahájil již šestou sezonu od otevření dolu pro veřejnost v roce 2019 a probíhal ve spolupráci s obcí Nevřeň a DEPO2015 za podpory Plzeňského kraje v pátek od 16:00 do 21:00 (poslední vstup ve 20:00) a sobotu a neděli 6. a 7. 4. 2024 vždy od 9:00 do 21:00 (poslední vstup ve 20:00). V prodeji byla limitovaná edice 2.000ks vstupenek na časové sloty tak, aby byla zachována bezpečnost a komfort návštěvníků. Doba návštěvy byla do 1 hodiny. Vstup byl vhodný pro návštěvníky od 4 let. Festival není bezbariérově přístupný. Vstupenky byly k dostání v síti GoOut. 
 

Do Nevřeně doporučujeme dorazit minimálně 30 minut před začátkem příslušného časového slotu,  prohlédnout si architektonicky zajímavé informační centrum a vydat se na cca 15 minut dlouhou cestu lesem k dolu.

 

Nevřeň (PSČ 330 11) leží 9 kilometrů od největšího plzeňského sídliště Lochotín a nejlépe je dostupná autem. Parkuje se v obci a k dolu vede lesní cesta do mírného kopce cca 15 minut. 

 

V dolu je po celý rok konstantní teplota kolem 9°Celsia. Doporučujeme pohodlnou vycházkovou obuv. 

Pátek 5. 4. 2024
16:00–21:00 (poslední vstup ve 20:00)

Sobota a neděle 6. a 7. 4. 2024
9:00–21:00 (poslední vstup ve 20:00)
Vstupenky jsou na daný datum a čas

Vhodné pro děti od 4 let

Bez bezbariérového přístupu

Parkoviště v obci + cca 15 minut pěšky


Teplota v dole je cca 9 °C

Instalace | BLIK BLIK

INSTALACE

Alhambra

Autor: Kashmir Studio (CZ)

Kategorie: světelná instalace

Icosahedron, neboli dvacetistěn prořezaný jemnou krajkou v dekoru Alhambra je uvítacím objektem festivalu.
Jednu z menších síní dolu prozařuje paprsky sakrální geometrie připomínající maurské paláce v Granadě.

Alhambra.JPEG

Animals

Autoři: Suren Manvelyan (ARM) a Ivo Opl (CZ)

Kategorie: interaktivní instalace

Šimpanz, Muflon, Krkavec nebo několik ještěrů. To je jen část zvířat, která můžete potkat na různých místech důlní trasy. Fotky očí byly rozhýbány na vysloužilých mobilních telefonech. Stejně jako v přírodě ale platí, že při vyrušení hlukem zvířata zmizí…

animals8.jpg

Echolokace

Autoři: Julie Tampierová (CZ), Jakub Nosek (CZ)

Kategorie: videomapping

Občasní obyvatelé dolu - netopýři využívají k orientaci i lovu echolokaci, princip shodný s radarem. Obrazy v projekci zahrnují pulzující kruhy, světelné vlny i abstraktní hejna. Vizuální efekty jsou synchronizovány s prostorovým zvukem a vytvářejí tak multisenzorický zážitek.

echolokace.jpeg

Zrcadlení

Autoři: Pavel Lishown Liška, Jakub Nosek, El Žebro (CZ)

Kategorie: světelná instalace

Stovky zrcátek a světelný design proměňují koryto hlavní síně ve světelnou řeku plnou odlesků, barevných tónů i ambientní hudby.

Zrcadleni v1.jpg

Vodopád

Autor: Niko Tiainen (FIN)

Kategorie: videomapping

Vstupní bránu do hlavní síně obtéká neobyčejný vodopád. V nekonečné smyčce střídá naturální podobu s uměleckou, která popírá přírodní zákony i tok času.

waterfallMAsk_WholePhoto.PNG

Nevřeň - Pod zemí

Autoři: Pavel Lishown Liška a Centrum Caolinum (CZ)

Kategorie: projekce

Prohlídku dolu v jeho přirozené podobě stojí za to navštívit zvlášť. V rámci BLIK BLIK festivalu se zde dozvíte základní informace formou svižné projekce.

Pod zemí nevřeň blik blik.jpg

Inspiro

Autor: Kashmir Studio (CZ)

Kategorie: světelná instalace

Dvaatřicetistěn v dekoru inspiro kreslí jemnou hru světla a stínu na velkorysé stěny dolu. Tvar, který známe i jako fotbalový míč se v tomto případě vznáší v prostoru připomínající kosmickou bránu.

inspiro.JPG
bottom of page