top of page

O festivalu BLIK BLIK

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK je jedním z největších festivalů svého druhu v ČR. Probíhá každoročně na různých lokacích přímo v ulicích Plzně a návštěvníky láká na atraktivní světelné instalace a současné digitální umění od tvůrců z celého světa. Festival byl poprvé uveden v roce 2015 a od té doby staví na velkém diváckém úspěchu, který se každým rokem stupňuje. Pořadatelem festivalu je kulturní a kreativní zóna DEPO2015.

DEPO2015 připravilo na rok 2024 dosud nejrozsáhlejší festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Tématem letošního ročníku jsou PRAMENY jak v té doslovné rovině reprezentovány plzeňskými řekami, tak v přeneseném významu s odkazem na naše předky: Ladislava Sutnara, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a další velikány.
Festival se koná 22. a 23. 3. 2024 vždy od 19:00 do 23:59. Návštěvníci si mohou užít zdarma celkem 12 exteriérových instalací (z toho 3 v OC Olympia) a 3 zpoplatněné interiérové instalace. 

BLIK BLIK
BLIK BLIK
BLIK BLIK
BLIK BLIK

Trasa festivalu v letošním roce vede od náplavky na Mži na Roudné do DEPO2015 a naopak dle libosti návštěvníků. Zajímavostí je zóna festivalu v OC Olympia (Plzeň – Černice), která slaví 20 let a hostí 3 instalace včetně videomappingu. Do této zóny je zřízena kyvadlová doprava.

Již podruhé festival přináší projekt Škola videomappingu, která lákala kreativce s vazbou na Plzeňský kraj. Lektorem programu bude profesor univerzity v Palermu – Luca Pulvirenti. Cílem projektu je vyškolit v tomto roce minimálně 3 kreativce, kteří představí své cca minutu dlouhé dílo na lokaci U Branky. Program je zdarma a nejlepší ze studentů navíc získal finanční odměnu.

Důležitým cílem festivalu je i zmenšení ekologické stopy. Jedním z opatření je úspora více, než 50% veškerých tiskovin a větší důraz na digitální komunikaci. Za tímto účelem byl vytvořen zbrusu nový web dostupný na www.blikblik.cz. Zde návštěvníci s chytrým telefonem získají kompletní přehled o festivalu, mohou si stáhnout mapku atd. Návštěvníci, kteří si potrpí na šustění papíru, si můžou mapku vytisknout na domácí tiskárně, případně si ji za symbolický poplatek zakoupit na místě festivalu. Produkční tým DEPO2015 řeší ještě více, než v minulosti spotřebu energií. Festival využívá v maximální možné míře ekologické zdroje světla či projekcí. Naproti tomu se vypíná na 5 desítek lamp veřejného osvětlení. Po festivalu bude vyhodnocena energetická bilance, která poslouží pro další akce.

DEPO2015

CO JE DEPO2015

Kreativní zóna DEPO2015 je pilířem udržitelnosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V bývalé vozovně městských dopravních podniků nyní naleznete sály pro interaktivní výstavy, konference i divadlo, kavárnuTržnici DEPO s několika unikátními obchůdky, komunitní zahradu, kanceláře k pronájmu, umělecké a studentské ateliéry, sportovní a stepařské studio a prostory pro rezidenční umělce. Tvoříme, vyrábíme, vystavujeme i prodáváme na jednom místě!

Tvoříme interaktivní výstavy, pořádáme festival světla BLIK BLIK, Street Art Festival WALLZ, česko-bavorský festival Treffpunkt v Plzni a Regensburgu, Evropský den sousedůPlzeň Design, Street Food Markety či DEPOvLETU. Hostíme také mnoho významných festivalů, veletrhů, kulturních a sportovních akcí. Spolupracujeme i na projektech mimo areál DEPO2015: Letní barokní festival, Náplavka na Radbuze apod.

BLIK BLIK
bottom of page