top of page
BLIK BLIK

O festivalu BLIK BLIK

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK je jedním z největších festivalů svého druhu v ČR. Probíhá každoročně na různých lokacích přímo v ulicích Plzně a návštěvníky láká na atraktivní světelné instalace a současné digitální umění od tvůrců z celého světa. Festival byl poprvé uveden v roce 2015 a od té doby staví na velkém diváckém úspěchu, který se každým rokem stupňuje. Pořadatelem festivalu je kulturní a kreativní zóna DEPO2015.

Sedmý ročník festivalu BLIK BLIK míří po svém nejúspěšnějším vydání v roce 2022 mimo historické centrum města. Trasa provede návštěvníky 14 instalacemi mezi Plzeňským Prazdrojem a DEPO2015 podél řeky Radbuzy. Hlavním motivem festivalu je „Městská džungle“ nebo také „Urban Jungle“, který akcentuje důležitost přírody v městském prostředí. Na festivalu se představí umělci z ČR a dalších 5 zemí (Itálie, Maďarsko, Nizozemí, Slovensko, Arménie).

BLIK BLIK
BLIK BLIK
BLIK BLIK

Přírodní motivy protnou většinu míst festivalu. Jednou z hlavních instalací je Živý les Kateřiny Blahutové v Plzeňském Prazdroji, kde mohou návštěvníci rozzářit 7 obřích nafukovacích objektů a zároveň přispět na dobrou věc vhozením mince. V pivovaru je také umístěna jedna ze dvou interiérových instalací. Zcela exklusivně bude zpřístupněna reprezentativní budova ředitelství pivovaru Plzeňský Prazdroj. V něm maďarské uskupení Visual Fenyszóró rozhýbá desítku upravených meotarů v instalaci Urban Jungle. Druhá placená instalace je umístěna na druhém konci festivalu v Autobusové hale DEPO2015. Je jí obří interaktivní hra Netykavky od českého multimediálního umělce INITI. Vstupenka platí na obě instalace a do 10. března 2023 je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu na www.blikblik.cz.

Další instalace budou k vidění podél řeky Radbuzy. Pod mostem u Jána bude malá party zóna a především interaktivní videomapping nizozemského uskupení AlexP. Na druhé straně Náplavky na Radbuze zase tajuplné dílo slovenských Ausgang Studio Parasite. Mezi Železničním mostem a Mostem Milénia se představí lasermappingová show od LasermanCZ.

Úplnou novinkou festivalu je projekt Škola videomappingu, která láká kreativce s vazbou na Plzeňský kraj. Lektorem programu je profesor univerzity v Palermu – Luca Pulvirenti. Cílem projektu je vyškolit v tomto roce minimálně 3 kreativce, kteří představí své cca minutu dlouhé dílo na lokaci U Branky. Program je zdarma a nejlepší ze studentů navíc získá finanční odměnu.

Důležitým cílem festivalu je i zmenšení ekologické stopy. Jedním z opatření je úspora více, než 50% veškerých tiskovin a větší důraz na digitální komunikaci. Za tímto účelem byl vytvořen zbrusu nový web dostupný na www.blikblik.cz. Zde návštěvníci s chytrým telefonem získají kompletní přehled o festivalu, mohou si stáhnout mapku atd. Návštěvníci, kteří si potrpí na šustění papíru, si můžou mapku vytisknout na domácí tiskárně, případně si ji za symbolický poplatek zakoupit na místě festivalu. Produkční tým DEPO2015 řeší ještě více, než v minulosti spotřebu energií. Festival využívá v maximální možné míře ekologické zdroje světla či projekcí. Naproti tomu se vypíná na 5 desítek lamp veřejného osvětlení. Po festivalu bude vyhodnocena energetická bilance, která poslouží pro další akce.

DEPO2015

CO JE DEPO2015

Kreativní zóna DEPO2015 je pilířem udržitelnosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V bývalé vozovně městských dopravních podniků nyní naleznete sály pro interaktivní výstavy, konference i divadlo, kavárnuTržnici DEPO s několika unikátními obchůdky, komunitní zahradu, kanceláře k pronájmu, umělecké a studentské ateliéry, sportovní a stepařské studio a prostory pro rezidenční umělce. Tvoříme, vyrábíme, vystavujeme i prodáváme na jednom místě!

Tvoříme interaktivní výstavy, pořádáme festival světla BLIK BLIK, Street Art Festival WALLZ, česko-bavorský festival Treffpunkt v Plzni a Regensburgu, Evropský den sousedů, Plzeň Design Week, Street Food Markety či DEPOvLETU. Hostíme také mnoho významných festivalů, veletrhů, kulturních a sportovních akcí. Spolupracujeme i na projektech mimo areál DEPO2015: Letní barokní festival, Náplavka na Radbuze apod.

BLIK BLIK
bottom of page